Su İçmek İçin Doğru Zaman Nedir?

24.08.2022
319
Su İçmek İçin Doğru Zaman Nedir?

Diyette Ne Kadar ve Ne Zaman Su İçilmeli?

Dünyanın yarısından çoğu ve insanın %60 ı sudan oluşmaktadır. İnsanlar yaptığı hareketlerden veya yaptığı işlerden dolayı gün içerisinde miktarı değişse de çok miktarda su kaybetmektedir.

Bu suyun aslında pek zamana bakmadan kaybedildikten hemen sonra temin edilmelidir çünkü insan vücudu o sıvıyı hemen geri almak ister.

Bu yüzden de spor yaparken susarız spor bittikten sonra susuzluğumuz pek olmaz.

Su içmek için doğru zaman nedir? Gibi bir soruyu aldığınızda yapmanız gereken sadece birazcık koşmaktır. Zaten 10 dakika koştuğunuzda bu sorunun cevabı için yeterli yanıtlar bulacaksınız.

Fakat bazı bilgiler de terliyken su içilmesinin zararlı olduğunu söylemektedir fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir terliyken suya en ihtiyaç duyulan anımızdır bunun sebebi ter ile birlikte vücuttaki fazla su, tuz ve minerallerin dışarıya atılmasıdır.

Mineraller haricinde de vücudu düzene sokan en önemli şey sudur. Mineral ve su kaybını hemen telafi edip vücudu düzene sokmak çok önemlidir.

Suyu Doğru Zamanda İçmezsek Ne Olur?

Suyu hemen kaybettikten sonra almazsak vücut o almadığımız süre içerisinde salgıladığı enzimleri dengesiz bir şekilde salgılayabilir bu da sizin hastalanmanıza veya metabolik sıkıntılara yol açabilir.

Su ihtiyacınızı zamanında almayıp daha sonra aldığınızda yemek yeme ve iştah sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Vücut zamanında alınmayan suyu düzenlemek için değil ihtiyaç gidermek için kullanacaktır bu da sizin yemek yeme düzeninizi tamamen bozabilir.

Diyette olan ve düzenli spor yapan biri için yapılabilecek en kötü şey o kişinin yemek yeme düzenini bozmaktır.

Bu yüzden zamanında alınmalıdır. Eğer bir faaliyet veya spor yapmıyorsak susadığımız anda suyu yeterli miktarda tüketmeliyiz.

Her şeyin olduğu gibi suyunda fazlası zarardır özellikle yaz günlerinde sürekli terleyip susamaktayız fakat terlediğimde suyu doyana kadar içersek bu vücuttan atılması gereken su miktarını arttıracaktır ve bu sayede daha fazla terleyebiliriz.

Eğer bir su bardağı kadar su içersek hem vücudumuzun su ihtiyacı giderilmiş olur hem de vücuda fazladan su alınıp terlememiz artmamış olur.

Ne Kadar ve Nasıl Su İçmeliyiz?

Öncelikle içmemiz gereken su miktarı bünyeden bünyeye ve kilodan kiloya değişmektedir. İnsan vücudunda bulunan yağlar cildin normalden biraz daha kuru ve soluk durmasını sağlamaktadır. O yüzden kilolu insanlar sürekli olarak su aramaktadırlar.

Onlar zayıf insanlara göre su ihtiyacına daha çok dikkat etmeli ve ihtiyacından daha fazla tüketmeliler. Su içmek hem onların bünyesini düzene sokacaktır hem de kilo vermelerinde yardımcı olacaktır. Su içmek için doğru zaman nedir?

Dediğimizde bu soruyla beraber ne kadar? Ve nasıl? Gibi sorular da yönetmeliyiz.

Suyu arıtma ile içmek en sağlıklı ve temiz yöntemdir güzel ve kullanışlı bir arıtma cihazı ile rahatlıkla sağlıklı su içebilirsiniz.

Hazır satılan suların içinde normalden daha fazla katkı maddesi olduğu için mutlaka evde arıtılan suyu daha çok tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.